FAQ - egzamin - zasady

1. Czy legitymacja szkolna jest dokumentem tożsamości?

Nie. Czytaj „Jaki dokument tożsamości należy zabrać na egzamin?”


2. Jaki dokument tożsamości należy zabrać na egzamin?

Do egzaminu państwowego możesz przystąpić jeśli okażesz jeden z wymienionych niżej dokumentów tożsamości:
- dowód osobisty;
- kartę pobytu;
- paszport;
- tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca;
- Polski dokument tożsamości cudzoziemca;
- zgoda na pobyt tolerowany.

3. Jak ubrać się na egzamin kat. A?

W przeciwieństwie do egzaminu na kategorię B prawa jazdy, gdzie obowiązuje strój dowolny, w przypadku kat.A1, A2, AM oraz A musisz stawić się w odpowiednim stroju. Na jazdę musisz więc przygotować:
- obuwie pełne, zakrywające stopę, wiązane lub zapinane na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego,
- spodnie z długimi nogawkami,
- kurtkę z długimi rękawami zapinana na suwak, guziki lub zatrzaski,
- rękawice zakrywające całe dłonie

Pozostałe elementy stroju, jak kamizelka, odpowiedni kask ochronny oraz ochraniacze na kolana i łokcie udostępni Ci nauka jazdy lub WORD.

W praktyce przed kursem warto zaopatrzyć się we własny kask, także ze względów higienicznych."

4. Jak ubrać się na egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy jest egzaminem państwowym, więc odpowiednim strojem pokazujesz szacunek zarówno w stosunku do egzaminatora jak i sytuacji w znajdujesz się. Wprawdzie w przy kategorii. A musisz stawić się w odpowiednim stroju, (czytaj: „Jak ubrać się na egzamin kat. A?”), jednak w przypadku pozostałych kategorii uprawnień obowiązuje strój dowolny, ale...

Żaden z egzaminatorów nie przychodzi do pracy w porwanych dżinsach, dresach czy trampkach – właśnie przez szacunek do Ciebie i pracy którą wykonują, a ich strój jest wygodny i schludny (tak, w koszuli można czuć się wygodnie, kwestia przyzwyczajenia ???? ). Dobrze jest więc na egzamin wybrać właśnie taki strój. Nikt nie spodziewa się, że pójdziesz do WORD tak jak na maturę, jednak powyciągane swetry czy dresy nie będą w dobrym smaku."

5. Czy mogę zmienić termin egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy możesz odwołać najpóźniej 2 dni robocze przed jego wyznaczonym terminem-bez podawania przyczyny. Zmiana terminu egzaminu może odbyć się jedynie w formie pisemnej. Stosowny druk znajdziesz w swoim Ośrodku lub na jego stronie internetowej.


6. Czy termin egzaminu na prawo jazdy muszę ustalać samodzielnie?

Na egzamin może zapiać Cię pełnomocnik, więc nie musisz robić tego samodzielnie. Wzór pełnomocnictwa do ustalenia terminu egzaminu otrzymasz w swoim ośrodku ruchu drogowego. Egzamin na prawo jazdy możesz też ustalić za pośrednictwem platformy InfoCar przez internet.


7. Czy mogę zmienić miejsce zdawania egzaminu?

Egzamin na prawo jazdy możesz zdawać w dowolnie wybranym ośrodku ruchu drogowego niezależnie od tego w jakim mieście realizowany był kurs nauki jazdy. Egzamin teoretyczny możesz więc na przykład zdawać w jednym, a praktyczny w innym Ośrodku.


8. Czy egzamin na prawo jazdy mogę zdawać w obecności instruktora?

Podczas zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy może towarzyszyć Ci Twój instruktor. Dla części zdających egzamin na prawo jazdy jego obecność wpływa korzystnie na przebieg egzaminu, dla innych pozostaje bez żadnego znaczenia, innym dodatkowa para oczu wręcz przeszkadza. Instruktor na egzaminie jest jedynie obserwatorem, ale sama jego obecność może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój i pewność siebie.


9. Instruktor na egzaminie. Jak to załatwić?

Przede wszystkim zapytaj go czy zechce Ci towarzyszyć, lub czy w ogóle może to dla Ciebie zrobić. W dalszej kolejności musisz wypełnić stosowny wniosek, którego wzór znajdziesz w ośrodku ruchu drogowego-będziesz potrzebować numeru uprawnień instruktora. WORD nie pobiera dodatkowej opłaty za egzamin z udziałem instruktora.


10. Czy pieniądze wpłacone do kasy WORD za odwołany egzamin przepadają?

Nie przepadają. Ośrodek ruchu drogowego może zwrócić – na Twój wniosek – wpłaconą i niewykorzystaną kwotę, albo wpłacone pieniążki możesz wykorzystać na poczet odpowiedniej części egzaminu państwowego lub całości egzaminu państwowego przeprowadzanego w innym terminie.


11. Czy warto ustalać egzamin łączony (teoria+praktyka)?

Egzamin na prawo jazdy to stres. A egzamin łączony to niemal stres podwójny. Lepiej jest egzamin teoretyczny zdawać w innym terminie niż egzamin praktyczny.


12. Czy mogę nie zgodzić się z wynikiem egzaminu praktycznego?

Jeśli uważasz, że egzaminator ocenił Cię niesprawiedliwie – służy Ci odwołanie od wyniku egzaminu na prawo jazdy.
Zanim jednak to zrobisz:
-przedyskutuj przebieg egzaminu ze swoim instruktorem,
-poproś o możliwość obejrzenia materiału wideo dokumentującego przebieg egzaminu.
Na odwołanie się od wyniku egzaminu masz 14 dni od dnia w którym ten egzamin się odbył.


13. Czy egzamin warto zdawać pojazdem OSK?

Wprawdzie musisz umieć jeździć każdym pojazdem, jednak zdawanie egzaminu państwowego znanym pojazdem wpływa pozytywnie na zmniejszenie poziomu stresu, a to przecież właśnie stres jest główną przyczyną niepowodzeń egzaminacyjnych.


14. Jakie światła należy włączyć w trakcie egzaminu praktycznego?

Takie na jakie zezwala prawo drogowe. W praktyce najwygodniej jest włączyć światła mijania. Jeśli używasz świateł do jazdy dziennej, to twoim obowiązkiem jest zmiana tych świateł na mijania, jeśli w trakcie egzaminu warunki atmosferyczne pogorszą się.


15. Czy egzamin na prawo jazdy trzeba zdawać w okularach?

Brak okularów na egzaminie na prawo jazdy spowoduje, że egzaminator nie dopuści cię do egzaminu. Przed rozpoczęciem części praktycznej egzaminu państwowego egzaminator potwierdza spełnienie warunków wynikających z opisanych w orzeczeniu lekarskim kodów ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia.

Dla ciebie będzie to oznaczać przepadek gotówki i konieczność ustalenia daty kolejnego egzaminu.
Lekarz może zalecić prowadzenie samochodu w okularach. Jeśli w orzeczeniu lekarskim zostało odnotowane, że auto należy prowadzić w okularach – musisz stosować się do tego zapisu nie tylko podczas codziennych jazd ale i podczas egzaminu na prawo jazdy.


16. Czy egzaminator może wydać polecenie zaparkowania tyłem?

Tyłem wykonujesz parkowanie równoległe (wjazd tyłem, wyjazd przodem) – najrzadziej przeprowadzane.

17. Na którą godzinę najlepiej zaplanować egzamin na prawo jazdy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ustalając porę egzaminu na prawo jazdy należy brać pod uwagę własne predyspozycje – w jakich godzinach czujesz się najlepiej – a także porę w jakiej odbywała się większość szkolenia praktycznego.


18. Czy mogę ustalić wcześniejszy termin egzaminu, niż zaproponowany w BOK?

W szczególnie uzasadnionych przypadkach możesz ustalić wcześniejszy termin egzaminu, niż ten jaki wynika z grafiku ośrodka ruchu drogowego i zaproponowany w Biurze Obsługi Klienta.


19. Ile błędów można popełnić podczas egzaminu praktycznego?

Są dwie kategorie błędów: błąd przy wykonaniu zadania i błąd skutkujący przerwaniem egzaminu na prawo jazdy. O ile w pierwszym przypadku możesz popełnić tyle błędów ile jest zadań egzaminacyjnych (pod warunkiem, że nie popełnisz dwa razy błędu podczas wykonywania tego samego zadania egzaminacyjnego), to w drugim przypadku wystarczy popełnienie jednego błędu, aby egzamin na prawo jazdy został przerwany.


20. Kiedy egzaminator przerwie egzamin praktyczny?

Egzamin zostaje przerwany, jeśli Twoje zachowanie powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego lub popełnisz błąd z tzw „tabeli błędów”.


21. Co się stanie, jeśli podczas egzaminu praktycznego przekroczę prędkość?

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h skutkuje przerwaniem egzaminu na prawo jazdy. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o mniej niż 20 km/h odnotowane jest jako błąd.


22. Co się stanie, jeśli w trakcie egzaminu praktycznego zgaśnie silnik?

Zgaśnięcie silnika podczas wykonywania zadań na placu manewrowym Ośrodka jest błędem w trakcie wykonywania zadania-wówczas wykonywane zadanie musisz powtórzyć.
W ruchu miejskim samo zgaśnięcie silnika błędem nie jest, ale egzaminator bierze pod uwagę to, do czego doprowadziło jego zgaśnięcie. Jeśli taka sytuacja spowoduje utrudnienie w ruchu czy wręcz zagrożenie dla jego uczestników, egzamin może zostać nawet przerwany-w skrajnych przypadkach. Często jednak zgaśnięcie silnika w trakcie egzaminu odbywającego się w ruchu miejskim pozostaje bez wpływu na jego przebieg."

23. Czy ekojazda podlega ocenie na egzaminie?

Umiejętność ekojazdy (na egzaminie nazywa się to jazdą energooszczędną) podlega na egzaminie ocenie. Egzaminator bierze pod uwagę:
-umiejętność zmiany biegów: biegu należy zmieniać w zakresie obrotów silnika 1800 do 2600, a czwarty bieg musi być włączony zanim osiągniesz prędkość 50 km/h,
-umiejętność hamowania. Podczas zatrzymania i zwalniania musisz stosować hamowanie silnikiem.


24. Czy na egzaminie lepiej jest jechać wolniej?

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym nie możesz jechać z prędkością utrudniającą jazdę innym, więc zbyt wolna jazda nie dość, że jest wykroczeniem, to może być błędem, a nawet skutkować wystawieniem negatywnej oceny egzaminu.


25. Czy ustalając termin egzaminu można od razu zapłacić za egzamin poprawkowy?

Jeśli z góry zakładasz, że nie zdasz lepiej terminu egzaminu nie ustalać wcale. Termin kolejnego egzaminu możesz ustalić dopiero po zakończeniu pierwszego. Nie istnieje możliwość ustalenia dwóch kolejnych egzaminów naraz w obrębie tej samej kategorii prawa jazdy.


26. Czy egzaminator może wydać komendę, której wykonanie kłóci się z przepisami kodeksu drogowego?

Polecenia wydawane przez egzaminatora nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi na drodze zasadami ruchu drogowego lub stwarzać możliwości zagrożenia jego bezpieczeństwa.


27. Na co zwraca uwagę egzaminator WORD?

Poprawne wykonanie zadań egzaminacyjnych to nie wszystko co musisz zrobić aby zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy, a same zadania muszą być wykonane zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem.
Egzaminator oceniając wykonanie poszczególnych zadań egzaminacyjnych
a) sposób wykonywania manewrów na drodze,
b) zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego,
c) umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze,
d) skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia,
e) sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem,
f) umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, w szczególności najsłabszych i najbardziej narażonych, przez wykazywanie należytego szacunku dla innych."

28. Kiedy egzaminator informuje o popełnionym błędzie w trakcie egzaminu praktycznego?

Egzaminator niezwłocznie informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego;
w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego, egzaminator informuje cię o negatywnym wyniku części praktycznej egzaminu państwowego. Oznacza to, że egzaminator poinformuje Cię o nieprawidłowym wykonaniu zadania (tym zadaniem może być np. zmiana kierunku jazdy w lewo), w trakcie egzaminu nie poinformuje jednak na czym ten błąd polegał. Taką informację uzyskasz dopiero po zakończeniu egzaminu na prawo jazdy, niezależnie od jego wyniku. Po zakończeniu części praktycznej egzaminu państwowego egzaminator szczegółowo omawia z osobą egzaminowaną oraz odpowiednio tłumaczem lub instruktorem obecnym na egzaminie wynik części praktycznej egzaminu państwowego, a jeżeli wynik jest negatywny – podaje przyczyny jego uzyskania.


29. Czy w trakcie egzaminu praktycznego można wykorzystywać tylną kamerę cofania?

Tak. Tylna kamera cofania w świetle przepisów regulujących przebieg egzaminu nie jest urządzeniem stanowiącym pomoc w wykonaniu zadań egzaminacyjnych.


30. Czy w trakcie egzaminu praktycznego można wykorzystywać czujniki parkowania?

Tak. Czujniki parkowania w świetle przepisów regulujących przebieg egzaminu nie są urządzeniem stanowiącym pomoc w wykonaniu zadań egzaminacyjnych.


31. Czy w trakcie egzaminu praktycznego można wykorzystywać system automatycznie opuszczający lusterka w czasie cofania?

Tak. Ten system w świetle przepisów regulujących przebieg egzaminu nie jest urządzeniem stanowiącym pomoc w wykonaniu zadań egzaminacyjnych i możesz go używać także podczas zadań wykonywanych na placu manewrowym ośrodka ruchu drogowego.

32. Czy egzamin na prawo jazdy kat A1,A mogę zdawać z wykorzystaniem motocykla nauki jazdy?

Tak. Część szkół daje taką możliwość i warto z niej skorzystać. Dobre nauki jazdy dysponują flotą różnych motocykli dostosowanych do różnych warunków fizycznych osób szkolonych. Motocykl przecież należy dobierać pod tym kątem, a trudno będzie Ci zdawać egzamin na motocyklu, który jest dla Ciebie po prostu za duży.


33. Czy przed egzaminem praktycznym warto zmienić buty?

Tak. Niewłaściwe buty mogą poważnie utrudnić nie tylko zdanie egzaminu na prawo jazdy, ale jazdę samochodem w ogóle. Częstym błędem jest zakładanie na egzamin najlepszych lub najnowszych butów, które wcale nie okazują się najwygodniejszymi do jazdy samochodem. Często praktykowaną metodą jest zmiana obuwia przed zajęciem miejsca w pojeździe egzaminacyjnym i należy z tej opcji korzystać.


34. Czy są wyznaczone trasy egzaminacyjne?

Ośrodki ruchu drogowego wyznaczają trasy egzaminacyjne jedynie w odniesieniu do kategorii AM prawa jazdy.

35. Kiedy egzaminator przerwie egzamin praktyczny, a kiedy jedynie odnotuje błąd?

Przerwanie egzaminu następuje wtedy, gdy Twoje zachowanie za kierownicą może być niebezpieczne dla innych lub takim właśnie jest, albo jeśli popełnisz błąd z tzw tabeli błędów. Błąd oznacza nieprawidłowe zachowanie za kierownicą (np. niewłączenie kierunkowskazu, nieprawidłowe parkowanie), które niebezpieczne dla innych – w ocenie egzaminatora – nie jest.


36. Czy po uzyskaniu negatywnej oceny na egzaminie mogę kontynuować jazdę?

To zależy od tego jaki błąd spowodował negatywną ocenę. Jeśli egzamin nie został przerwany, a jedynie popełniłeś/aś dwa błędy podczas wykonywania tego samego zadania egzaminacyjnego – wówczas egzaminator informuje Cię o uzyskaniu oceny negatywnej i pyta Cię, czy chcesz kontynuować jazdę. Warto się zgodzić i skorzystać z dodatkowego czasu szkoleniowego za który przecież zapłaciłeś/aś poznając w dodatku miejsca odwiedzane na egzaminie.


37. Czy egzamin przeprowadzany pojazdem OSK jest droższy od egzaminu przeprowadzanego pojazdem Ośrodka?

Sam egzamin droższy nie jest. Szkoły nauki jazdy prowadzą różną politykę w zakresie udostępniania pojazdów szkoleniowych zdarza się, że pobierają od kursantów opłatę za podstawienie pojazdu egzaminacyjnego, w niektórych z nich za podstawienie pojazdu egzaminacyjnego na pierwszy egzamin dodatkowa opłata nie pobierana jest wcale.


38. Czy egzamin z udziałem instruktora jest droższy?

Sam egzamin droższy nie jest – ponosisz taką samą opłatę egzaminacyjną. Instruktor lub nauka jazdy mogą jednak pobierać dodatkową opłatę za taką usługę/przysługę. Instruktor podczas twojego egzaminu jest wyłączony ze szkolenia a przez to nie zarabia pieniędzy, a szkoła nauki jazdy nie może korzystać z jego usług, także ponosząc jakąś stratę finansową. Udział instruktora na egzaminie najczęściej jednak nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

39. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Cennik WORD jest taki sam w całym kraju. Za przeprowadzenie egzaminu państwowego pobiera się opłatę w wysokości:

30 zł – za część teoretyczną egzaminu państwowego;
140 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii AM;
180 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii A1, A2 lub A;
140 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B;
170 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B1, C1, D1 lub T;
200 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C, D lub B+E;
245 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E;
125 zł – za część praktyczną egzaminu państwowego przeprowadzanego w celu wydania pozwolenia na kierowanie tramwajem, zwanego dalej „pozwoleniem”.


40. Czy to prawda, że 13. podejście do egzaminu jest darmowe?

Nie. Nie jest też prawdą, że po 13. oblanym egzaminie dostajesz rower :)


41. Czy zwolnienie lekarskie zwalnia z egzaminu na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy możesz odwołać (zmienić jego termin) najpóźniej dwa dni robocze przed jego wyznaczonym terminem i to bez podawania przyczyny. W przypadkach losowych-tak jak np. choroba, dyrektor ośrodka egzaminowania może podjąć decyzję o skróceniu tego terminu.


42. Czy wpłacone na poczet egzaminu praktycznego pieniądze przepadają jeśli nie zdam egzaminu teoretycznego?

Jeśli ustalasz egzamin łączony (teoria+praktyka) i nie zdajesz egzaminu teoretycznego, wówczas naturalnie nie możesz podejść do części praktycznego egzaminu państwowego. Wpłacone na jego poczet pieniądze nie przepadają i są zaliczane na poczet kolejnego egzaminu praktycznego.


43. Jakie buty należy założyć na egzamin kat. A ?

Egzamin na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, lub A zdaje się w obuwiu pełnym zakrywającego stopę wiązanym lub zapinanym na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwie typu motocyklowego . Czytaj „Jak ubrać się na egzamin kat. A?


44. Co się stanie, jeśli na egzamin nie zabiorę dowodu tożsamości?

Jeśli nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby zgłaszającej się na egzamin, wówczas egzaminator nie przeprowadza egzaminu państwowego. Zasada ta dotyczy zarówno egzaminu teoretycznego jak i praktycznego.


45. Czy egzaminy mogą zostać wstrzymane, jeśli jest gęsta mgłą, pada obfity śnieg itp.?

Tak. Egzaminator nie przeprowadza egzaminu państwowego jeżeli uzna, że warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiają jego przeprowadzanie. Dodatkowo decyzję o okresowym wstrzymaniu egzaminów może podjąć dyrektor ośrodka ruchu drogowego.


46. Czy kultura jazdy podlega ocenie w trakcie egzaminu praktycznego?

Tak. Egzaminator zwraca szczególną uwagę między innymi na zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego oraz umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, w szczególności najsłabszych i najbardziej narażonych, przez wykazywanie należytego szacunku dla innych.


47. Dlaczego po skończonym egzaminie egzaminator komentował moją jazdę?

Obowiązkiem egzaminatora jest szczegółowe omówienie części praktycznej egzaminu państwowego. Jeżeli wynik egzaminu jest negatywny to dodatkowo musi on podać przyczyny jego uzyskania.


48. Czy egzaminator ocenia technikę jazdy?

Egzaminator ocenia nie tylko poprawność wykonywanych zadań egzaminacyjnych ale i w jaki sposób te zadania wykonujesz. Egzamin na prawo jazdy polega bowiem na wykonaniu określonych zadań egzaminacyjnych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem, zadań egzaminacyjnych. Czytaj też „Czy kultura jazdy podlega ocenie w trakcie egzaminu praktycznego?


49. Kiedy mogę przystąpić do egzaminu teoretycznego?

Do państwowego egzaminu możesz przystąpić:
-przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy Wówczas jesteś zwolniony/a z 26-godzinnego szkolenia teoretycznego. W nauce jazdy zaliczasz jedynie szkolenie z pierwszej pomocy, lub
-po zakończeniu pełnego kursu na prawo jazdy wybranej kategorii, czyli po pełnym cyklu szkolenia składającego się z zajęć teoretycznych, praktycznych i egzaminów wewnętrznych.


50. Kiedy mogę przystąpić do egzaminu praktycznego?

Do tej części egzaminu możesz przystąpić po zaliczeniu egzaminu teoretycznego.


51. Jak można zapisać się na egzamin teoretyczny?

Na egzamin zapiszesz się na dwa sposoby:
-przez internet za pośrednictwem platformy infocar - tą drogą nie tylko ustalisz termin egzaminu, ale i wniesiesz opłatę egzaminacyjną
-w siedzibie ośrodka ruchu drogowego.


52. Ile razy można zdawać egzamin na prawo jazdy?

Nie ma limitu ilości podejść do egzaminu państwowego.