Ogumienie, zmiana koła

Każdy kierowca musi dbać o poziom ciśnienia w każdej z opon oraz jej ogólny stan. Od opon zależy przyczepność pojazdu do jezdni, więc nieodpowiednie ciśnienie czy też starty bieżnik może spowodować niebezpieczeństwo w trakcie jazdy. Oprócz wizualnej oceny poziomu ciśnienia należy je od czasu do czasu sprawdzać z pomocą ciśnieniomierza ( np. na stacji paliw ). Takie sprawdzenie powinno odbywać się przy zimnych oponach. 

Opona ulega ścieraniu – wiedzą o tym doskonale wszyscy fani formuły 1 – dlatego sprawdzać należy również głębokość bieżnika. Bieżnik o głębokości mniejszej niż 1,6 mm oznacza iż czas oponę wymienić. Z wiekiem na oponie mogą również pojawić się pęknięcia czy tez wypukłości. Jest to również oznaka, że powinny już ustąpić miejsca nowym.

Trzeba pamiętać, że na jednej osi muszą być dwie takie same opony – ten sam rozmiar, typ oraz wzór bieżnika. Za jazdę z dwoma różnymi oponami możemy zostać ukarani mandatem.

Jeżeli opona ma nam służyć jak najdłużej stosujmy się do następujących zasad:

Warto posiadać umiejętność wymiany koła. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane. Podczas tej czynności przydatne będą: rękawice robocze, klucz do kół oraz podnośnik, może się przydać również latarka. Wymiana uszkodzonego koła/opony polega kolejno na: