Jazda w ruchu okrężnym

Potocznie zwane rondami - to właśnie skrzyżowania dróg o ruchu okrężnym. Pojazdy poruszają się po nich wokół położonej w środku wysepki, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W ostatnich latach w Polsce budowa tego typu skrzyżowań stała się bardzo popularna dlatego szkoląc się na kierowcę z pewnością pokonasz ich wiele. To iż zbliżamy się do ronda jest sygnalizowane łatwo rozpoznawalnym znakiem.

Dodatkowe użycie znaku ustąp pierwszeństwa przejazdu wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo takiego skrzyżowania. Kierowca dojeżdżając do niego musi: zmniejszyć prędkość, ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony, ale będąc już w ruchu okrężnym posiada pierwszeństwo w stosunku do wszystkich dojeżdżających pojazdów.

Jeżeli zbliżamy się do skrzyżowania o ruchu okrężnym ważne jest by zająć odpowiedni pas na jezdni. To na jakim pasie się znajdujemy będzie decydować o możliwościach kierunków skrętu już na rondzie.

Jeżeli na jezdni przed skrzyżowaniem nie ma strzałek kierunkowych należy zająć:

Zawracanie na rondzie jest częstym poleceniem podczas egzaminu na prawo jazdy. Nie należy bać się tego manewru. Wiele zależy od samej budowy ronda. To każdego należy stosować zasady ogólne: zajmujemy lewy pas ruchu, poruszamy się po wewnętrznej stronie skrzyżowania aż do momentu kiedy chcemy je opuścić, wtedy zmieniamy pas na prawy.

Kiedy zmieniasz pas ruchu musisz zasygnalizować ten zamiar za pomocą kierunkowskazu oraz ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą po tym pasie. Dotyczy to zarówno zmiany pasa z lewego na prawy jak i odwrotnie.

Wyprzedzanie jest dozwolone na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (jeżeli jego budowa na to pozwala).

Przy wlotach ronda bardzo często spotkamy pasy dla pieszych dlatego wymagana jest dodatkowa uwaga i wysoka koncentracja.